cukrzyca - pierwsze objawy

Jak wykazują przeprowadzone badania, cukrzyca jest jednym z przykładów chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Na jej rozwój ma wpływ wiele czynników, między innymi prowadzony tryb życia oraz stosowana dieta. Mimo, że przez długi czas choroba ta może się w naszym organizmie rozwijać praktycznie niezauważona, to jednak istnieją pewne objawy, które powinny przykuć naszą uwagę. Warto poznać najczęściej występujące przejawy choroby, dzięki czemu możliwe będzie zwrócenie się o pomoc do właściwego lekarza oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.

 

Czym właściwie jest cukrzyca?

 

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która jest bezpośrednio związana z nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi. Ma to związek z zaburzeniami w wydzielaniu przez trzustkę insuliny. Choroba ta występuje u pacjentów w różnym wieku. Może być zdiagnozowana zarówno u dziecka, nastolatka, jak i osoby w podeszłym wieku. Szacuje się, że w Polsce na tę konkretną chorobę cierpi ok. 2 mln. pacjentów. Ryzyko zachorowania na cukrzycę jest związane z kilkoma czynnikami. Z jednej strony należy wymienić uwarunkowania genetyczne i dziedziczne, jednak z drugiej strony duży wpływ na wystąpienie choroby ma prowadzony tryb życia, dieta oraz stosowanie używek, takich jak alkohol czy papierosy. Każdy z nas może w bliższej lub nieco dalszej perspektywie czasu zmierzyć się z tą przypadłością, dlatego warto poznać najczęściej występujące objawy. Pozwoli to przede wszystkim na trafną diagnozę i szybkie podjęcie leczenia.

 

Pierwsze objawy cukrzycy

 

Mówiąc o objawach cukrzycy wymienić z całą pewnością należy duże pragnienie o różnych porach dnia i nocy, częste oddawanie moczu oraz spory apetyt. Oprócz tego naszą uwagę powinna zwrócić także utrata masy ciała, ogólne osłabienie i senność. Ten ostatni czynnik może być szczególnie niebezpieczny, gdyż napady snu mogą się zdarzać znienacka, w najmniej spodziewanym momencie. Gdy tylko zauważymy u siebie którąś z tych dolegliwości, powinniśmy natychmiast skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. Pozwoli to na podjęcie właściwego leczenia.Copyright 2024 @ Raster Media Dominik Piotrowski