poradnia endokrynologiczna. kiedy się udać?

Wiele osób boryka się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Aby się z nimi uporać, warto możliwie jak najszybciej udać się do odpowiedniego specjalisty, który zdiagnozuje dolegliwości i zastosuje właściwe leczenie. O ile zapewne nie mamy problemu, by opisać zakres działania ortopedy czy stomatologa, o tyle ze scharakteryzowaniem profesji endokrynologa może być już znacznie trudniej. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, jak wieloma dolegliwościami zajmuje się ta konkretna specjalizacja medyczna.

 

Endokrynologia – czym właściwie jest?

 

W największym uproszczeniu można rzec, iż poradnia endokrynologiczna zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń związanych z niewłaściwą pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego (układu dokrewnego). Dziedzina ta odpowiada przede wszystkim za kontrolowanie tarczycy i przytarczycy, a oprócz tego również za przysadkę mózgową, trzustkę, grasicę, jądra u mężczyzn oraz jajniki u kobiet. Szeroki zakres działania powoduje, że endokrynolog musi posiadać dużą wiedzę z zakresu funkcjonowania wielu narządów.

 

Na jaką pomoc możemy liczyć u endokrynologa?

 

Jak zostało to już wspomniane, endokrynolog zajmuje się zaburzeniami funkcjonowania gruczołów dokrewnych. Oznacza to, że specjalista prowadzi swoje działania w momencie, gdy konkretny gruczoł wydziela zbyt mało lub przeciwnie – zbyt dużo hormonów. Pojawiające się zaburzenia mogą być genetyczne lub nabyte (na przykład poprzez niewłaściwą dietę). Zdarzają się jednak sytuacje, gdy problemy zdrowotne są związane z poważniejszymi chorobami. Mogą na przykład wynikać z rozwoju nowotworów.

 

W przypadku pojawienia się konkretnych dolegliwości, zadaniem endokrynologa będzie przede wszystkim znalezienie przyczyny zaburzeń hormonalnych oraz podjęcie odpowiedniego leczenia pacjenta. Leczenie to powinno być jednak poprzedzone dokładnymi badaniami diagnostycznymi.

 

Kiedy udać się do endokrynologa?

 

Istnieje szereg objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę i zaalarmować, by możliwie najszybciej udać się do endokrynologa. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o nagłej zmianie wagi, która jednak nie jest uwarunkowana zmianą trybu życia (aktywnością fizyczną lub niewłaściwą dietą). Oprócz tego nasze zaniepokojenie powinno wywołać nagłe pojawienie się trądziku, przetłuszczająca się skóra, nieregularne cykle u kobiet lub wahania nastroju i nadmierne zmęczenie. W znacznej mierze to właśnie te objawy powinny nas zaniepokoić i spowodować, że udamy się do specjalisty, który pozwoli na określenie problemu.

 

Jakie badania może zlecić nam endokrynolog?

 

Endokrynologia to bardzo rozbudowany dział medycyny, dlatego obejmuje szeroki zestaw badań pozwalających na zdiagnozowanie pacjenta. W momencie, gdy znajdziemy się w poradni, lekarz może skierować nas na badania, takie jak morfologia krwi, USG tarczycy, badanie poziomu witaminy D3, a także badanie TSH. Pozwoli ono na określenie stężenia tyreotropiny.

 

Jak przebiega badanie u endokrynologa?

 

Pierwsza wizyta u endokrynologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Bardzo istotne jest, aby w czasie rozmowy nie zatajać żadnych chorób czy dolegliwości, bowiem może to utrudnić prawidłowe zdiagnozowanie i leczenie. Lekarz w czasie rozmowy pyta przede wszystkim o ogólny stan zdrowia, samopoczucie, przebyte choroby, niepokojące objawy, a także różnego rodzaju choroby występujące w rodzinie. Jego zadaniem będzie również przeanalizowanie karty medycznej. W czasie wizyty lekarz może także wykonać badanie stetoskopem, pomiar ciśnienia oraz pomiar masy ciała pacjenta.

 

Dopiero po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, lekarz kieruje na odpowiednie badania specjalistyczne. Ich wyniki zostaną omówione z pacjentem w czasie kolejnej wizyty. Podczas niej lekarz przedstawi możliwe kierunki leczenia w taki sposób, by móc jak najszybciej pozbyć się napotkanych dolegliwości.

 

Jakimi narzędziami operuje endokrynolog?

 

Endokrynologia jest jedną z tych dziedzin medycznych, w których do diagnozy konieczne jest wykorzystanie nowoczesnych sprzętów i narzędzi. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o ultrasonografie. Jest to urządzenie, które umożliwia określenie rozmiaru tarczycy, jej struktury oraz stanu. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Konieczne jest zastosowanie specjalnego żelu i emitera fali ultradźwiękowej. Przesuwający się po ciele przyrząd wysyła sygnał do specjalnego monitora, który przedstawia tarczycę w pełnej okazałości. Przeprowadzone badanie pozwoli wykryć nawet najmniejsze odchylenia od normy.

 

Do badania, jakim jest USG tarczycy nie trzeba się w sposób szczególny przygotowywać. Konieczne jest jednak, aby przed badaniem zdjąć biżuterię z okolic szyi oraz klatki piersiowej. Jeśli wcześniej było już wykonywane tego typu badanie, warto zabrać ze sobą dotychczasowe wyniki. Dzięki zebranej dokumentacji możliwe będzie podjęcie odpowiedniego leczenia.

 

Dzięki wizycie u endokrynologa możliwe jest wykrycie zarówno tych niegroźnych, jak i znacznie poważniejszych chorób. Docelowo prowadzone działania mają za zadanie pozbyć się wszelkich dolegliwości, które dokuczają nam w życiu codziennym.Copyright 2024 @ Raster Media Dominik Piotrowski