scyntygrafia kości - jak się przygotować do badania? wyniki scyntygrafii

W ostatnim czasie coraz więcej lekarzy decyduje się skierować pacjenta na badania scyntygrafii kości. Jest ono konieczne gdy inne metody nie pozwoliły postawić diagnozy do przeprowadzenia w momencie, gdy lekarz chce sprawdzić stan kości pacjenta oraz zdiagnozować choroby układu kostno-stawowego. Samo badanie jest bezbolesne i można je powtórzyć jeśli jest taka potrzeba (także u dzieci - tylko, kiedy nie ma innej opcji). Polega ono na podaniu dożylnie odpowiedniej ilości izotopu promieniotwórczego. To właśnie on powoduje, że uzyskane obrazy radiologiczne ukażą wszelkie niepokojące zmiany w organizmie.

 

W jaki sposób przygotować się do badania?


Tak naprawdę scyntygrafia kości nie wymaga specjalnych przygotowań prowadzonych przez pacjenta. Osoba może przyjmować stałe leki i może przystąpić do badania po zjedzonym posiłku, jednak istotne jest, by przed rozpoczęciem badania oddać mocz. Pełny pęcherz może bowiem utrudnić przeprowadzenie badania, zwłaszcza w okolicach kości krzyżowej. Należy mieć ze sobą 1,5 litra wody niegazowanej. Dobrze jest wziąć ze sobą opis ostatniego badania scyntygraficznego, TK lub MR.

Bardzo ważną informacją jest fakt, że do badania nie trzeba się rozbierać. Ważne jest jednak, aby ubranie, które mamy na sobie było wygodne i pozbawione dużych metalowych elementów. Wszelkie metalowe akcesoria mogłyby doprowadzić do zafałszowania wyników i całe badanie musiałoby być powtarzane.


W jaki sposób przeprowadzane jest badanie?Aby badanie mogło być przeprowadzone w możliwie najbardziej sprawny sposób, konieczne jest postępowanie zgodnie z harmonogramem:

  • o wyznaczonej porze należy zgłosić się do rejestracji w pracowni izotopowej,
  • w rejestracji pacjenci podpisują konieczne zgody oraz oświadczenia,
  • w poczekalni pacjenci oczekują na wezwanie przez panią pielęgniarkę (prosimy zgłaszać wszelkie dolegliwości oraz poinformować o możliwości skserowania opisów poprzednich badań, jeśli takie są).

Scyntygrafia kości rozpoczyna się od podania pacjentowi odpowiedniej ilości soli fizjologicznej oraz odpowiedniego radiofarmaceutyku. Ich ilość jest uzależniona przede wszystkim od wieku pacjenta oraz od miejsca przeprowadzanego badania. Izotop podawany jest dożylnie w pobliżu miejsca, gdzie będzie wykonywane badanie. W dalszej kolejności pacjent przez min. 2 godziny pije wodę małymi łyczkami oraz chodzi oddawać mocz do wyznaczonej toalety, gdy tylko jest taka potrzeba. Wstrzyknięty płyn skupia się w miejscu uszkodzenia kości lub tam, gdzie rozwija się stan zapalny. Po około 2 godzinach od podania soli fizjologicznej pacjent kładzie się pod aparat na około 30 minut. Wówczas przechodzimy do właściwego badania. Specjalnie przystosowana do tego celu kamera ukazuje wszelkie zmiany w kościach pozwalając tym samym na opracowanie odpowiedniego planu leczenia.

Po badaniu pacjent może wracać do domu, a czas oczekiwania na opis badania to zazwyczaj około tydzień.


Scyntygrafia dynamiczna i statyczna


Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje badań - dynamiczne i statyczne. Scyntygrafia dynamiczna polega na tym, że obraz badanego chorego stanu kości rejestruje się dwukrotnie. Badanie to dzieli się na trzy etapy – naczyniowy, miąższowy oraz kostny. Badanie naczyniowe i miąższowe jest przeprowadzane po upływie ok. 10 minut od podania izotopu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku badania kostnego, które może być wykonane dopiero po upływie od 2 do 4 godzin od zaaplikowaniu izotopu. Zaletą tej fazy jest fakt, że podczas jej przeprowadzania nie obserwuje się tylko jednego obszaru, lecz całe ciało pacjenta.


W jaki sposób przekazywane są wyniki badania?


Wyniki z przeprowadzonego badania mają na celu określenie stanu układu kostno-stawowego. Scyntygrafia kości znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim podczas diagnostyki różnych schorzeń, takich jak na przykład zapalenie kości czy też przerzuty nowotworowe. Wielu pacjentów decyduje się na to badanie w sytuacji, gdy doszło do złamania kości lub też, gdy wykonane zdjęcia radiologiczne są niejasne. Dzięki temu możliwe jest podjęcie szybkich i skutecznych działań dążących do eliminacji wszelkich nieprawidłowości.

Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża lub okres karmienia piersią. Jeśli więc scyntygrafia kości będzie przeprowadzona zgodnie z procedurami, nie ma mowy o wystąpieniu jakichkolwiek skutków ubocznych.Copyright 2023 @ Raster Media Dominik Piotrowski