poradnia medycyny nuklearnej

Pracą poradni kieruje lek. med. Paweł Lorek

Rejestracja telefoniczna pod numerem 32 3174700



Informacje ogólne

Poradnia (zakład) Medycyny Nuklearnej specjalizuje się w leczeniu Izotopami J-131 łagodnych chorób tarczycy:

  • nadczynności tarczycy w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa,
  • nadczynności tarczycy w przebiegu wola wieloguzkowego,
  • gruczolaka toksycznego,
  • wola guzowatego tarczycy.

Terapia Izotopowa tarczycy wykonywana jest ambulatoryjnie i nie wymaga hospitalizacji pacjenta.

Leczenie polega na podaniu gotowej do połknięcia kapsułki z jodem J-131. Jod promieniotwórczy gromadzi się w tarczycy, powodując naświetlenie promieniami β - beta (działanie leczące) i zmniejszenie masy (wielkości) gruczołu, co w efekcie prowadzi do ograniczenia produkcji hormonów tarczycy oraz zmniejszenia objętości wola i guzów tarczycy. Naświetlenie innych tkanek jak i całego organizmu promieniami Gamma jest nieznaczne, porównywalne do innych badań radiologicznych takich jak np. RTG płuc. Leczenie jodem promieniotwórczym pozbawione jest działań ubocznych na inne narządy. Dawkę leczniczą izotopu ustala lekarz kwalifikujący indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od rodzaju choroby, wielkości tarczycy (lub guzów). Leczenie jest jednorazowe, ale w razie konieczności (np. nawrotu nadczynności tarczycy) można je powtarzać. Po podaniu preparatu pacjent udaje się do domu - nie ma konieczności hospitalizacji.

Kwalifikacja i przebieg terapii izotopowej chorób tarczycy:

 

Przed podaniem izotopu przeprowadzana jest wizyta kwalifikacyjna, na którą pacjent zgłasza się z wynikami badań hormonalnych (TSH, fT4). Podczas wizyty wykonywane jest badanie USG tarczycy, przeprowadzany wywiad i w razie konieczności zlecana jest biopsja i scyntygrafia tarczycy. Lekarz specjalista medycyny nuklearnej w oparciu o wyniki badań dobiera optymalną dawkę izotopu J-131 indywidualnie dla każdego pacjenta. Kapsułkę leczniczą pacjent przyjmuje doustnie popijając wodą, w przychodni, pod nadzorem lekarza. Po przeprowadzonym leczeniu, w wyznaczonym terminie należy zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza specjalisty medycyny nuklearnej.

 

Leczenie izotopowe jest stosowane w przypadku nadczynności tarczycy. Jod terapeutyczny jest podawany doustnie w formie gotowej do połknięcia kapsułki, a zapisana dawka jest ustalana przez lekarza. Dzięki temu możliwe jest jej dostosowanie do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Głównymi wskazaniami do zastosowania terapii izotopowej są:

  • nadczynność tarczycy w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa,
  • nadczynność tarczycy w przebiegu wola wieloguzkowego,
  • guz autonomiczny,
  • wole guzkowe obojętne dużych rozmiarów.

Bardzo ważną informacją jest jednak fakt, że istnieją pewne ograniczenia, które zabraniają stosowania terapii izotopowej. Tak zwanego leczenia J-131 nie stosuje się u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Bezpośrednio przed terapią przeprowadzany jest wywiad na temat stanu zdrowia itp. Złożony i podpisany kwestionariusz jest bardzo istotny, dlatego należy go wypełnić zgodnie ze stanem faktycznym.

 

W jaki sposób przygotować się do terapii?

 

Aby terapia izotopowa mogła być przeprowadzona w odpowiedni sposób, należy się do niej przygotować. Po pierwsze, bardzo istotne jest, aby na 7 dni przed leczeniem odstawić leki blokujące wytwarzanie hormonów tarczycy, a zatem metizol, propycil czy thyrozol. Oprócz tego istotne jest, by na kilka tygodni (lub najlepiej na 3 miesiące) przed leczeniem nie przyjmować preparatów z jodem. Może to bowiem spowodować, że przeprowadzona terapia będzie nieefektywna. W dniu leczenia bardzo istotne jest, aby nie jeść przed podaniem radiojodu.

 

Co po przeprowadzonej terapii?

 

Po przeprowadzeniu leczenia ważne jest, aby nie jeść przez ok. godzinę od połknięcia kapsułki z jodem. Zgodnie z zaleceniem lekarzy, przez kolejne dni po terapii należy spożywać dużo płynów (szczególnie niegazowanej wody mineralnej). Nie każdy o tym wie, jednak po leczeniu radiojodem ważne jest zachowanie dystansu od reszty domowników (szczególnie od kobiet w ciąży). W wyznaczonym przez lekarza prowadzącego terminie trzeba się również udać na wizytę kontrolną.

GODZINY PRACY PORADNI MEDYCYNY NUKLEARNEJ                                  

Izotopowe leczenie chorób tarczycy

Poniedziałek:

7.00 - 8.00 / 13.40 - 18.40

Wtorek:

7.00 - 8.00

Środa:

7.00 - 8.00 / 14.00 - 19.00

Czwartek:

7.00 - 8.00 / 13.40 - 18.40

Piątek:

7.00 - 8.00 / 13.40 - 18.40

Cennik

od 01.06.2024 r.:

Porada pierwszorazowa z USG

Porada lekarska z USG tarczycy

280,00 

190,00

Podanie izotopu J-131 390,00


 

 



Copyright 2025 @ Raster Media Dominik Piotrowski